Medis - šilta, jauki ir natūrali apdailos medžiaga, tačiau vienas iš pagrindinių jos trūkumų yra sudėtinga priežiūra. Būtent dėl to daugelis ir atsisako natūralios medienos namo fasade ar terasoje.
Nors yra daugybė būdų apsaugoti medį nuo išorės poveikio ir prailginti jo naudojimo laiką (pavyzdžiui - dažymas, alyvavimas, impregnavimas), visi jie ilgainiui vis tiek reikalauja atnaujinimo. Tad šiame straipsnyje noriu pristatyti jums tokį medienos apdorojimo būdą, kuris atliekamas tik vieną kartą - sendinimas.
Sendinamo efekto palyginimas: kairėje - naujos lentos, dėšinėje - apdirbtos
Efektas: nauja ↠ sena
Naudojant šį metodą, išgaunamas sendinto medžio efektas ir vėliau apdirbta mediena nereikalauja praktiškai jokios priežiūros. Apdorojimui naudojamas geležies sulfatas (jo nedideliais kiekiais galima įsigyti bet kurioje ūkinių prekių parduotuvėje).
Svarbu paminėti, jog šis būdas tinka išskirtinai tik MAUMEDŽIO medienai.
Apdorotas medis įgauna sendinto medžio efektą ir vėliau nereikalauja papildomos priežiūros.
Maumedis (Šaltinis)
Kodėl būtent maumedis?
Maumedis išsiskiria iš kitų spygliuočių tuo, kad turi švelnius spygliukus ir žiemą juos numeta. Skiriasi ne tik jo išorinės savybės, bet ir mediena - ji daug kietesnė nei kitų maumedžio giminaičių eglės ar pušies. Maumedis yra priskiriamas prie kietmedžių, o jo mediena - labai sakinga. Dėl šių priežasčių ji yra ilgaamžiška ir vertinga.
Renkantis maumedžio medieną, reikėtų atkreipti dėmesį, jog ji gerokai sunkesnė nei eglės: maumedis - 600 kg / m3, eglė - 450 kg / m3.
Maumedis yra priskiriamas prie kietmedžių, o jo mediena - labai sakinga.
Geležies sulfatas (Šaltinis)
Geležies sulfatas (FeSO4·7H2O)
Geležies sulfatas medžiui suteikia pilką sendintą atspalvį - medžio spalva tolygiai nupilkėja. Taip pat jis apsaugo medį nuo pelėsių. Liaudyje geležies sulfatas dar vadinamas žaliuoju akmenėliu ir yra naudojamas samanų kontrolei vejose, ant medžių ar pastatų stogų.
Procesas - lentos šlapinamos ir tepamos geležies sulfato tirpalu
Medienos apdirbimas geležies sulfatu
Norint sėkmingai apdirbti medieną šia medžiaga reikia:
1. Pasigaminti tirpalą. Geležies sulfatas sumaišomas su šiltu vandeniu santykiu 1/4 ( 100 g geležies sulfato 400 ml vandens) . Maišoma, kol FeSO4·7H2O dalelės ištirps;
2. Dirbti su apsaugos priemonėmis - pirštinėmis;
3. Paruoštą tirpalą tepti ant medžio paviršiaus. Rezultatas bus geresnis, jei bus tepama ant sušlapintos medienos;
4. Palikti kelioms valandoms, kad mediena išdžiūtų ir reakcija įvyktų (saulėtą dieną mediena sureaguoja greičiau).;
5. Po apdirbimo medieną būtina gerai nuplauti 2-3 kartus (geležies sulfato likučiai skatina rūdijimo procesą);
6. Norint labiau išryškinti naują medžio spalvą ir faktūrą, po sendinimo medieną dar galima alyvuoti bespalve alyva.
Rezultatas - greitas ir efektyvus
Norimas rezultatas išryškėja medienai išdžiuvus, o geriausiai matosi praėjus savaitei / dviems po medienos padengimo geležies sulfatu.
Nuotraukoje žemiau yra pavaizduotas namelis, kurio apdailai buvo panaudotos maumedžio dailylentės (įm. „Vlatausa“), apdirbtos geležies sulfatu. Išryškėjusi spalva - pilkšva, bet gana sodri, gražiai deranti gamtos fone.
Namelio apdailai buvo panaudotos maumedžio dailylentės, sendintos geležies sulfatu
Yorumlar